Klasické fotoalbum na vlepování fotek a jeho výhody | Tradag
Celkem: 0,00 Kč

Klasické album

Jak funguje klasické fotoalbum?

Klasické fotoalbum je album, do kterého se fotografie nebo obrázky vlepují pomocí lepidla nebo speciálních růžků. Proto se někdy nazývá též fotoalbum na růžky. Tento systém je nejstarším a časem ověřeným způsobem uložení fotografií, který poskytuje celou řadu výhod plynoucích z jeho konstrukce. Jedná se o papírové listy svázané do speciálního knižního bloku, který je zavěšen do tuhých desek. Listy bývají vyrobeny ze silného kartonu, jehož síla se označuje podle gramáže na metr čtvereční, například 240g/m2. Čím větší tedy bude gramáž, tím silnější bude list v albu. Mezi jednotlivými listy kartonu bývá jemný „pavučinkovýpapír“, který brání poškození protilehlých fotografií.

Klasické fotoalbum listy

Fotografie můžeme do fotoalba vlepovat několika způsoby. Pomocí fotorůžků  nebo oboustranně samolepicích čtverečků. Dále můžete použít speciální lepidlo. O jednotlivých metodách vlepování si přečtěte v našem článku. Počet fotografií, které se vejdou do alba se liší dle počtu, rozměrů listů a velikosti vlepovaných fotografií. Vliv na kapacitu má také to, zda fotografie lepíte na šířku či výšku. Desky klasického alba bývají vyrobeny z kvalitní knihařské lepenky, která by měla svou silou a tuhostí dostatečně chránit obsah alba. Desky mohou být potaženy textilní látkou, laminovaným papírem s potiskem, kůží, pergamenem či celou řadou nejrůznějších materiálů. Existují tisíce typů klasických fotoalb, které se liší provedením vazby, desek, barev a gramáže kartonu. Klasické fotoalbum zůstává nejlepší možnou archivační metodou, a proto se používá už od dob našich babiček a dědečků.

Šitá vazba klasické fotoalbum

Jaké jsou výhody klasického alba oproti jiným typům?

  • Proti zasunovacím albům - svoboda a prostor pro vaši kreativitu. Můžete vlepovat fotografie i obrázky dle vašich potřeb. Kombinujte rozměry na šířku i výšku. Lepte přes sebe nebo naopak jen jednu velkou fotografii na stránku. Obrázky můžete doplnit libovolnými popisy a nejrůznějšími doplňky.
  • Proti fotoknize - fotografie vyrobené takzvanou mokrou cestou na kvalitní podložce mají větší trvanlivost a stálost barev než fotokniha. Fotky nalepené v albu mohou při správném uchování vydržet až desítky let bez úhony. Fotokniha je zde pouze několik let a jen čas ukáže kvalitu barev papíru, z něhož se fotoknihy vyrábějí.
  • Proti uložení fotografií v počítači nebo telefonu - fotky uložené v albu můžete při rodinné sešlosti dát kolovat a každý si fotografie může v klidu prohlédnout. Tento pocit vám monitor počítače nebo malinký displej telefonu neposkytne. Daleko horší je ale riziko ztráty fotek uložených na discích počítačů, ke kterému může dojít (a dochází) mnoha způsoby. Najednou a nenávratně tak můžete přijít o neopakovatelné záběry života vaší rodiny.

Nevýhodou se může zdát pracnost a tedy delší doba vytvoření alba. Pokud ale vezmete v úvahu, že takové album si budou  moci prohlížet i po 50 letech vaše vnoučata (trvanlivost alba to jistě umožňuje) není vynaložená námaha, která může být příjemnou zábavou, tak velká.

Mnoho příjemných chvil strávených nad alby s vašimi fotografiemi přeje tým Tradag.