Růžky, nebo lepidlo na lepení fotek? | Tradag
Celkem: 0,00 Kč

Růžky, nebo lepidlo?

Jak nejlépe lepit fotky do klasického alba?

Uvažujete o tom, že svým fotkám pořídíte klasické fotoalbum? Jistě tedy víte, že do tohoto alba si své fotografie vlepujete. Tento způsob je sice nejpracnější ze všech možných, ale za to vám nabízí velký prostor pro vlastní nápady a uspořádání vlepovaných obrázků. Kromě fotografií si samozřejmě můžete vlepit do alba nejrůznější suvenýry jako pohlednice, vstupenky, karty, jízdenky, vizitky z hotelů, pramínek vlasů, pásek na ruku z koncertu...atd. Album, kterému věnujete takovou péči, se může stát artefaktem, který vás bude provázet celý život a zůstane i dalším generacím. Než začnete cokoliv vlepovat, budete se muset rozhodnout jak fotografie a obrázky vlepíte. Popíšeme zde hlavní tři metody lepení, pomocí fotorůžků, podlepek či lepidla. Vyberte si pro sebe tu nejlepší metodu!

K vlepování fotografií použijte fotorůžky.

Fotorůžky

Tuto metodu používaly již naše prababičky, ale dnešní růžky jsou praktičtější. Růžky, které můžete koupit na našem webu, jsou samolepicí a transparentní na pásku nebo destičce. Růžek nasadíte na rohy fotografie a sloupnete fólii ze samolepicí vrstvy na druhé straně. Růžek, jeden po druhém, odlepte z pásku nebo podložky a nasaďte je na rohy fotografie. Pak fotografii umístěte na stránku alba kam chcete. Udělejte to opatrně a s rozmyslem, neboť jakmile se růžky přilepí již s nimi nehnete a bez následků je z alba neodstraníte. Pokud se vše povede a fotografie drží máte možnost fotografii vyjmout a opět vložit, pokud chcete. Do alba s bílými listy doporučujeme použít růžky s bílou samolepicí vrstvou a do alba s černými s černou. Růžky bývají baleny srolované v krabičce nebo nalepené na kartičce. Doporučujeme kartičku, protože u té nedochází k ohybu materiálu růžku. Počet růžků, které budete potřebovat, zjistíte když vynásobíte počet vlepovaných fotografií 4x.

 

K vlepování fotografií použijte lepidlo.

Foto lepidlo
Jedná se o moderní speciální lepidlo na fotografie s mnoha výhodami. Dobře se s ním pracuje a lepidlo velmi dobře drží nalepené fotografie i při ohybu listu. Lepidlo schne 3-5 minut dle naneseného množství a teploty. To vám dává, oproti růžkům, dost času, srovnat si přilepenou fotografii dle potřeby. Doporučujeme přichystat si  všechny fotografie na jednu stranu alba, pak je lepit a vzájemně rovnat současně. Lepidlo nanášejte nejblíže 1 cm k okraji, umožní vám to s fotografií pohnout dle potřeby. Po zaschnutí zůstane lepidlo trvale pružné a pokud se vám nějaké zespoda fotky přece jen lepidlo dostalo nic se neděje, lehkým třením jej lehce odstraníte. Díky této vlastnosti se dá fotografie opatrně z alba vyjmout, ale je to obtížnější než například u fotorůžků. Zaschlé lepidlo připomíná gumovitou hmotu, kterou bývají přichyceny reklamní vzorky k časopisu. S jednou 50ml tubou se dá při přiměřeném dávkování nalepit cca 200 fotek 10x15.

 

K vlepování fotografií použijte fotopodlepky.

Fotopodlepky

Fotopodlepka  je oboustranný samolepicí čtvereček. Je to metoda velmi podobná fotorůžkům s tím rozdílem, že takto přilepenou fotografii nelze z alba bez poškození vyjmout. Oproti tomu výhodou podlepek je, že nejsou vůbec vidět. Podlepky odlepte z pásku, který je navinut v krabičce. Nalepte je do rohů případně i do středu fotografie ,dle rozměru. Sloupněte fólii ze samolepicí rubové vrstvy podlepky. Pak opět fotografii opatrně umístěte na stránku alba, tam kam chcete. Udělejte to opatrně a s rozmyslem, neboť jakmile se přilepí již s fotografií nehnete a bez následků je z alba neodstraníte.

Rada na konec. Pokud vlepujete do fotoalba lesklé fotografie, použijte rukavice z jemného textilu. Zamezíte případnému zanechání otisků prstů na fotografiích.